שאלות נפוצות על מנת משכל ועל מבחני ההערכה

איי קיו

כולנו שמענו את המילים "מנת משכל" או "IQ" לא פעם, אך כשהדבר מגיע לצורך בהערכה אמיתית, יכולות לעלות אצלנו שאלות רבות בנושא. בכתבה זו ריכזנו שאלות נפוצות על הנושא וכמובן את התשובות הכי עדכניות.

מה הפירוש "מנת משכל"?

מנת משכל, נקראת גם IQ, מודדת את האינטליגנציה של האדם. IQ מצביעה על רמת התפקוד השכלי בהתאם לגיל. באופן גס אפשר לחלק את מנת המשכל לממוצעת, נמוכה וגבוהה. ממוצע משמעותו שהתפקוד של הנבחן נורמלי ותקין. גבוה יכול להצביע על מחוננות. רמת משכל נמוכה מצביעה על פיגור כשזה יכול לנוע בדרגות שונות, בין קל לעמוק.

אילו מדדים נמדדים כדי לקבוע את רמת מנת המשכל?

ישנם מספר פרמטרים הנבחנים כדי לקבוע רמת מנת משכל כשהמטרה היא להבין את היכולות הקוגניטיביות של הנבחן. מבחן וודקוק ג'ונסון 3 בודק: יכולת פלואידית, זיכרון לטווח קצר, מהירות עיבוד, אחסון ושליפה בטווח הארוך, עיבוד חזותי, עיבוד שמיעתי וידע מגובש. כל מבחן בוודקוק ג'ונסון 3 מותאם בדיוק לגיל הנבדק.

מתי חשוב לערוך מבחן מנת משכל?

מבחני הערכת IQ מתבצעים כאשר נראה שיש צורך ולרוב כדי לבחון אם רמת המשכל נמוכה מן הממוצע. מטרת המבחן היא לאפשר לצוות החינוכי ולהורים להעניק לילדים את הטיפול הטוב והמותאם ביותר עבורם. תהליך הבחינה נעשה מול הנבדק ולא בקבוצה. זאת לעומת מבחני מחוננים שבדרך כלל מתבצעים במסגר בתי הספר. 

אילו החלטות אקדמיות יכולות להתקבל בעקבות תוצאות המבחנים?

הסיבה לבצע את ההערכה באה כדי לדעת כיצד אפשר לעזור לילד לשפר את יכולותיו או להשתלב בסביבה. ברגע שתוצאות הבחינות מצביעות על קושי קוגניטיבי או לקות, יכולים הצוותים המטפלים לקבל תמונה מלאה על נקודות החולשה של הנבחן. ההחלטה האקדמית לעולם לא תהיה זהה בין ילד אחד לאחר כיוון שכל אחד מראה קשיים ועיכובים בתחום אחר ובמידה שונה. המבחן כן נותן לצוותים החינוכיים כלים לסייע לנבדק, מידע מדויק יותר על הקושי ומאפשר לנבדק לקבל כלי עזר המותאמים בדיוק עבורו.

מי יכול לערוך מבחן IQ?

את המבחן יכול להעביר פסיכולוג המתמחה בתחום. המבחן עצמו צריך בהתאמה לגיל הילד וכן בהתאם ליכולות. אחד מהיתרונות של מבחן וודקוק ג'ונסון 3 הוא הכלים הרבים שניתנים לבוחן אשר מאפשרים לו לקבוע את תהליך הבחינה ולהתאימה לצרכים של הנבחן.

מהו וודקוק ג'ונסון 3?

מבחן וודקוק ג'ונסון 3 הוא מבחן המשכל אשר תורגם והותאם לתרבות הישראלית. הוא מתורגם לעברית ולערבית, מתאים לבחינת ילדים מגיל 4 ומעלה ונועד לקבוע את IQ של הילד, לאפיין את היכולות הקוגניטיביות שלו ולזהות קשיים ולקויות. זהו כלי פסיכו-דיאגנוסטי חשוב שבודק שבע יכולות על ידי מבחנים שונים קצרים. תוצאות המבחן מאפשרות לצוות החינוכי ולהורים להעניק לילד את הסביבה הלימודית האופטימלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.