על איזה מודל מבחן וודקוק ג'ונסון 3 מתבסס?

מבחני מנת משכל

מבחני מנת משכל באים לעזור לתלמידים אשר נמצאים מעל או מתחת לממוצע מבחינת יכולותיהם הקוגניטיביות. מבחן וודקוק ג'ונסון 3 הוא הראשון בישראל שלא רק תורגם לשפה העברית ולשפה האנגלית אלא גם הותאם לקהל הישראלי.

המבחן קל להעברה ולציינון, בודק את היכולות והתפקודים הקוגניטיביים שקשורים לקשיים או אתגרים שילדים נתקלים בהם בחשבון, קריאה וכתיבה. חישוב האינדקסים במבחן מביא לידי ביטוי את משקלות המבחנים וכן את המרכיבים של כל קבוצת גיל. כדי להבין את הייחודית של מבחן זה כדאי להכיר את המודל עליו הוא מושתת.

תיאוריית וודקוק ג'ונסון

ריצ'ארד וודקוק יצר את המודל –CPM – Cognitive Performance Model אשר בא לבחון את הביצוע הקוגניטיבי. זאת בניגוד לקביעת האינטיליגנציה או יכולת קוגניטיבית. הסיבה לכך היא שעל מנת המשכל ניתן להסיק רק מתוך תצפיות שנעשות תוך כדי ביצוע פעולות. הביצוע מושפע ממשתנים של האדם לרבות הסביבה והמצב האבחוני.

על פי המודל של וודקוק, יש לבחון שלושה מרכיבים עיקריים כדי להבין את הביצוע הקוגניטיבי של הנבחן:

הייחודיות של מבחן וודקוק ג'ונסון

מבחן וודקוק ג'ונסון בוחן שבע יכולות: יכולת פלואידית, ידע מגובש, אחסון ושליפה לטווח ארוך, עיבוד שמיעתי, זיכרון לטווח קצר, מהירות עיבוד ועיבוד חזותי. המבחן עצמו מורכב משלושים יחידות כשהבוחן יכול לבחור באילו להשתמש וזאת בהתאם לגיל הנבחן והנתונים הנבדקים. לרשות הבוחן שני קלסרי מבחנים וכן מארז שקפים לציינון מבחנים והתקן נייד עבור מבחני השמע.

את האבחון אפשר לבצע כבר מגיל צעיר ולזהות קשיים שונים או להפך, מחוננות, משלב מוקדם. הדבר מאפשר לילדים לקבל את התמיכה הנחוצה להם ברגע שנראה שעולה הצורך. כדאי לדעת כי המבחן עצמו לא רק תורגם אלא גם הותאם לישראל בתהליך שארך שנים רבות והיו מעורבים בו גורמים פדגוגיים שונים. כתוצאה מכך, כל נבחן, בין אם הוא דובר עברית או עברית, מכל קצוות הארץ, האמונה והחברה, יוכל לקבל את התוצאות המדויקות ביותר.

המטרה – סיוע לילד בהתאם לצורך

מבחני מנת משכל מתבצעים מתוך מטרה לסייע לנבחנים. המטרה היא לראות האם הילד זקוק לתמיכה על מנת לשפר את היכולות הקוגניטיביות. בין אם מדובר על לקות ובין אם על מחוננות, משני הקצוות זיהוי המצב מאפשר לצוותים השונים ובהם גם ההורים, המורים והיועצים, לתת לילד את הכלים שיעזרו לו להתפתח בצורה המיטבית.

יותר מכך, ברגע שישנו זיהוי קושי או לקות תוצאות וודקוק ג'ונסון 3 מאפשרות לקבוע באילו תחומים הילד צריך עזרה. ביצוע הבחינה יכול לשנות את עתיד הילד, את התמיכה שהוא יקבל ולהשפיע על היכולות הקוגניטיביות וכל זאת לאחר הערכה אישית שמתבצעת בבחינה אחד על אחד.