החשיבות של מבחני מנת משכל

החשיבות של מבחני מנת משכל

מבחני מנת משכל, הנקראים גם מבחני IQ, באים לספק מדד אינטליגנציה. המדד עוזר באבחון של קצוות הסקאלה, מצד אחד מוגבלות שכלית ומן הצד השני פוטנציאל אינטליגנציה גבוה מהממוצע.

מבחני מנת משכל הומצאו לראשונה במאה ה-18 על ידי הפסיכולוג הצרפתי אלפרד בנט. מאוחר יותר, בשנת 1899, תורגם המבחן הראשון מצרפתית לאנגלית. המבחן שימש לבדיקת פונקציות אינטליגנטיות שונות בקרב הילדים בארה"ב ושימש לאבחונים הקשורים בתחום בריאות הנפש. מאז ועד היום עברו המבחנים שינויים והתאמות לחיינו.

חשיבותם של מבחני מנת משכל

בני האדם אינם שווים זה לזה. אנו נולדים עם יכולות שונות וכל אחד ואחת מאיתנו יהיו חזקים יותר בתחומים מסוימים וחלשים באחרים. החוזקה והחולשה נמדדת ביחס לעצמנו וביחס לאנשים אחרים ובגיל הילדות היא תימדד בהשוואה לממוצע של הילדים בני גילנו.

ילדים אשר מתגלים כבעלי מוגבלות שכלית יזדקקו לעזרה בתחום אחד או יותר ממנו. לעתים אפשר להתגבר על אותה המוגבלות ולגשר עליה עם עזרה מתאימה. לעתים לא ניתן לגשר עליה ויש לקבל החלטה כיצד לפעול כדי לתמוך בהתפתחותו של הילד ולהביא אותו למימוש מלוא הפוטנציאל.

מן הצד השני ישנם ילדים בעלי אינטליגנציה גבוהה במיוחד. אותם ילדים ייקראו גם "מחוננים" וכדי שהם יוכלו לממש את יכולותיהם הגבוהות, יש להעניק להם מסגרת תומכת ומקדמת. משני הקצוות אפשר לראות כי ישנו צורך בעזרה, תמיכה וזו מתחילה בבחינת מנת משכל.

החידוש של מבחני וודקוק ג'ונסון 3

לאורך השנים יצאו מבחנים שונים שכל מטרתם הוא להצליח לזהות את מנת המשכל של הנבחן. מבחן וודקוק ג'ונסון 3 ייחודי בכך שהוא תורגם והותאם לקהל הישראלי. הוא מביא בחשבון את התרבויות השונות בארץ ומתאים לחילונים, דתיים ובגרסה הערבית מותאם גם לקהילה הדרוזית והבדואית.

ערכת וודקוק ג'ונסון 3 כוללת בתוכה שני קלסרי מבחנים, שתי ערכות שקפים לציינון, חוברת עבודה לנבחן, דיסק און קי למבחני השמע, חוברת צינון לבוחן וכל זאת בתיק טרולי. הערכה מגיעה בשפה העברית או בשפה הערבית והיא מאפשרת לבוחן לבצע את הבחינה המדויקת ביותר.

חשיבות הדיוק במבחני מנת משכל

מבחני מנת משכל יכולים לשנות את עתידו של הילד. הם יכולים לקבוע האם הוא יקבל את התמיכה הנדרשת לו או לא. מבחן וודקוק ג'ונסון 3 מאפשר לבוחן לקבל את המידע הנדרש לו, לרכז אותו ולספק לסביבת הנבחן את המידע הטוב ביותר. בארץ המבחן מותאם מגיל 4 ועד גיל 18 ונותן מענה לילדים בתקופה בה הם נמצאים במערכת החינוך.