על חשיבות מבחני מנת משכל בילדים

חשיבות מבחני IQ בילדים

ילדים ובני נוער מופנים לבצע מבחנים להערכת מנת המשכל. הסיבות לכך יכולות להיות מצד אחד זיהוי מחוננות ומן הצד השני זיהוי קושי. כשאנחנו מסתכלים על חשיבות מבחנים מנת משכל בילדים אנחנו מסתכלים על הילד היחיד וכיצד נוכל לעזור לו.

ברור לנו שלא כולנו שווים ולכל אחד ואחת מאיתנו יכולות גבוהות באספקטים שונים של החשיבה וההתנהגות ויכולות נמוכות באחרים. ילדים אשר חווים קושי בפעילות קוגניטיבית או להפך, מראים יכולות יוצאות דופן, זקוקים למערכת תמיכה מתאימה אשר תאפשר להם להגיע למלוא הפוטנציאל שלהם.

אי אפשר להתבסס על תחושות בטן וניחוש האם אותם ילדים יכולים להרוויח מאותה תמיכה ולכן נרצה לבצע מבחן מנת משכל שייתן לנו תוצאות ברורות. לאורך השנים יצאו מבחנים שונים כאשר מבחן וודקוק ג'ונסון 3 תורגם והותאם לקהל הישראלי.

לתת להורים ולצוותי ההוראה מידע רלוונטי

מבחני מנת משכל בודקים לעומק את המיומנויות והיכולות השונות של הילד. במקרה של וודקוק ג'ונסון 3, הבוחן יכול להתאים את המבחן לילד שנמצא מולו. המבחן מתבצע שמפגש אחד מול אחד והמטרה היא לראות את היכולות האמיתיות של הילד ולא את מה שהוא מנסה להציג כמו שקורה לא פעם בכיתה או במסגרת בה נמצאים מספר ילדים יחדיו.

התוצאות של המבחן מאפשרות להורים ולצוותי ההוראה לקבל מידע רלוונטי אשר עוזר להם להכיר את נקודות החוזקה ונקודות החולשה של הילד. לפעמים בכיתה מתעורר קושי לימודי אחד, אך המבחן מגלה כי הקושי הוא במספר פרמטרים. בעזרת הנתונים אפשר לתת לילד סיוע היכן שהוא באמת זקוק לו.

גם ההורים וגם צוותי ההוראה יכולים להתאים את הציפיות שלהם לילד וכן לתת לו כלים שיעזרו לו להתפתח בצורה המיטבית. במידת הצורך ההמלצה תהיה למצוא לילד כיתה אשר מתאימה ליכולותיו כפי שעלו במבחנים כשהמטרה היא להעניק לילד את סביבת הלימוד הטובה ביותר עבורו.

חשיבות מבחני מנת משכל בילדים שמתאימים לארץ

לאורך השנים הגיעו לארץ מבחני מנת משכל שונים וכולם תורגמו לעברית או לערבית. הבעיה בתרגום הישיר (1:1) היא שהמקור לא תמיד מתאים לאופי ולתרבות הישראלית. מסיבה זו מבחני וודקוק ג'ונסון 3 תורגמו והותאמו לקהל הישראלי. המבחנים מתורגמים לעברית ולערבית ומתאימים גם לחברה החילונית, החרדית, הבדואית ועוד.

חשוב לשים לב כי מבחני המשכל צריכים להיות מועברים על ידי אנשי מקצוע בעלי רקע בתחום הפסיכולוגיה החינוכית. את הפירוש של המבחנים ייתנו גם כן הבוחנים כאשר גם כאן אחד היתרונות של וודקוק ג'ונסון הוא היכולת לבצע ציינון מדויק. הבוחן מקבל ערכה מלאה הכוללת שני קלסרי בחינות, ערכת ציינון, מכשיר נייד למבחני השמע ועוד.

מבחני וודקוק ג'ונסון מתאימים לשימוש בילדים מגיל 4 ועד לגיל 18 כך שאפשר להשתמש בהם כבר מגיל הגן ולהתאים לילד את המסגרת הנכונה ביותר עבורו מיומו הראשון במערכת החינוך. כמובן, לא כל ילד חייב לעבור הערכה ומבחן. ברגע שישנו חשד או מחשבה כי יתכן ויש לילד קושי קוגניטיבי או שהילד מראה תוצאות יוצאות דופן בתחום המחשבתי, ברור כי הסביבה הנכונה והמותאמת עבורו יעזרו לו לממש את הפוטנציאל שבו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.